UG Lelis informuje, że od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy ukończyli 80 lat.

Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia. Rejestracji możecie Państwo dokonywać w POZ, które są punktem szczepień.

Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.

Z myślą o seniorach i osobach schorowanych Wójt Gminy Lelis Stefan Prusik uruchomił 15 stycznia punkt kontaktowy dla mieszkańców, którzy chcą skorzystać z transportu na szczepienie przeciw COVID-19. Zapraszamy do kontaktu w godz. 8.00-15.00 za pośrednictwem numeru telefon (29) 746 90 21.

Alert RCB

Od soboty 10 października 2020 r. cały kraj objęty będzie żółtą lub czerwoną strefą epidemiczną.

Alert RCB szymel 4

POMOC OSOBOM W KWARANTANNIE

Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.kwarantanna pomoc

Co możesz zrobić?

Zadzwoń do ośrodka pomocy społecznej w miejscowości, w której mieszkasz. 

W tym szczególnym okresie ośrodki pomocy społecznej powinny skupić się na pomocy osobom starszym, samotnym, niepełnosprawnym - szczególnie potrzebującym wsparcia w związku z kwarantanną. To one znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i nierzadko nie są w stanie radzić sobie same.

Uwaga! Każda osoba, która ma informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, powinna ją także przekazać do ośrodka pomocy społecznej. 

WYTYCZNE MINISTRA KLIMATU

Wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii)

Informacje ogólne
W związku z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID-19, oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych określa się poniższe wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i zachorowań na wywoływaną przez niego chorobę COVID-19 (w czasie trwania pandemii/epidemii).

Postępowanie z odpadami
Z odpadami wytworzonymi w miejscu kwarantanny lub izolacji przez osoby:

  • które były narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2,
  • zakażone koronawirusem SARS-CoV-2,
  • mające bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem SARS-CoV-2,
  • chorych na COVID-19

należy postępować w sposób opisany w poniższych Wytycznych szczegółowych.

PROCEDURA

Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że ZARZĄDZENIEM Nr 1/2020 Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Lelisie z dnia 17 marca 2020 r. wprowadzono "Procedurę postępowania dla pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Lelisie przypadku konieczności udzielenia pomocy w formie dostarczenia żywności, podstawowych artykułów higienicznych oraz leków w związku z sytuacją kryzysową w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby zakaźnej COVID-19".

ZARZĄDZENIE Nr 1/2020 Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Lelisie z dnia 17 marca 2020 r.

TARCZA ANTYKRYZYSOWA

TarczaAntykryzysowa ROL

WSPARCIE Z ZUS

Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te weszły w życie 1 kwietnia 2020 r. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.

Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?

Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

KOLEJNE KROKI W WALCE Z KORONA WIRUSEM

Kolejne kroki w walce z korona wirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!
Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.
Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Lelisie zaprasza osoby pełnoletnie, chcące nieść bezinteresowną pomoc seniorom, osobom niepełnosprawnym, rodzinom, którzy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii koronawirusa, nie maja możliwości zrobienia zakupów, opłacenia rachunków, wykupienia leków we własnym zakresie. pomoc bezinteresowna
Zgłoszenia przyjmowane są przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Lelisie od poniedziałku do piątku w godzinach od  8:00 do 15:45 pod numerem telefonu:
(29) 761 19 98  lub  578 504 704   

Jednocześnie zachęcamy do zainteresowania  się osobami samotnymi niepełnosprawnymi, które zamieszkują w Państwa sąsiedztwie!

INFORMACJA

 

koronawirus nfz instrukcja