WSPARCIE Z ZUS

Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te weszły w życie 1 kwietnia 2020 r. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.

Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?

Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.

Państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.

Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.

KOLEJNE KROKI W WALCE Z KORONA WIRUSEM

Kolejne kroki w walce z korona wirusem – w sklepie mniej osób, ograniczenia w poruszaniu nieletnich, a parki, plaże i bulwary zamknięte

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!
Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.
Zwłaszcza, że za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Lelisie zaprasza osoby pełnoletnie, chcące nieść bezinteresowną pomoc seniorom, osobom niepełnosprawnym, rodzinom, którzy w tym trudnym dla nas wszystkich czasie epidemii koronawirusa, nie maja możliwości zrobienia zakupów, opłacenia rachunków, wykupienia leków we własnym zakresie. pomoc bezinteresowna
Zgłoszenia przyjmowane są przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Lelisie od poniedziałku do piątku w godzinach od  8:00 do 15:45 pod numerem telefonu:
(29) 761 19 98  lub  578 504 704   

Jednocześnie zachęcamy do zainteresowania  się osobami samotnymi niepełnosprawnymi, które zamieszkują w Państwa sąsiedztwie!

INFORMACJA

 

koronawirus nfz instrukcja

 

KOMUNIKAT

WAŻNY KOMUNIKAT
DLA MIESZKAŃCÓW GMINY LELIS

Ośrodek Pomocy Społecznej w Lelisie organizuje pomoc w dostarczeniu zakupów  pierwszej potrzeby,  tj. żywność, leki, artykuły higieniczne i środki czystości  dla seniorów, osób: niepełnosprawnych, objętych kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, które nie mają możliwości zorganizowania ich we własnym zakresie, nie mogą również liczyć na pomoc rodziny, przyjaciół   i sąsiadów.
Zgłoszenia przyjmowane są przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Lelisie od poniedziałku do piątku:  pod numerem telefonu :

  • (29) 761 19 98  w godzinach  od  8:00 do 15:45
  • 578 504 704  w godzinach od  15:45  do 19:00

KOMUNIKAT - KRUS

Komunikat KRUS.

KOMUNIKAT - KRUS