Gmina Lelis pozyskała dofinansowanie ze środków Ministra Cyfryzacji w wysokości 20.000,00 zł na realizację projektu pn. „Zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu seniorów z Gminy Lelis poprzez doposażenie Dziennego Domu „Senior+”  w laptopy”.

Głównym założeniem projektu było doposażenie stanowisk służących podnoszeniu kompetencji cyfrowych seniorów – uczestników Dziennego Domu „Senior+” w Durlasach, poprzez zakup pięciu sztuk laptopów. Sprzęt zakupiony ze środków dotacji wykorzystywany jest do prowadzenia zajęć cyfrowych mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu seniorów oraz wsparcia ich kontaktu z nowymi technologiami informacyjnymi. Uczestnicy Dziennego Domu „Senior+” mogą korzystać z nowoczesnych laptopów w godzinach funkcjonowania placówki. Projekt został w 100% sfinansowany ze środków Ministra Cyfryzacji.

14 listopada w Dziennym Domu „Senior+” w Durlasach obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Seniora. Święto to ma docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, w rodzinach, gdyż to oni mają wielki bagaż doświadczeń życiowych i wspomnień, którymi dzielą się z młodszym pokoleniem. W uroczystości uczestniczył Pan Wójt Stefan Prusik wraz z kierownikami jednostek organizacyjnych funkcjonujących w Gminie. Wraz z życzeniami seniorzy otrzymali drobne upominki. Przy kawie i poczęstunku można było powspominać dawne czasy oraz pochwalić się zdolnymi wnukami. Dla wielu z nich właśnie kontakt z młodszym pokoleniem przynosi wiele radości, a młodzi od starszych mogą się wiele nauczyć.

Zioła ich znaczenie i wykorzystanie

W dniu 26.09.2022r. w ramach projektu „Durlaskie mandale” seniorzy uczestniczyli w warsztatach z etnobotaniki prowadzonych przez Klaudię Mayrę Wojciechowicz. Wiadomości jakie zebrali na temat ziół rosnących w naszych ogrodach i na pobliskich łąkach okazały się nadzwyczaj interesujące. Podczas spaceru seniorzy zbierali zioła do zasuszenia zapoznając się przy tym z ich znaczeniem i zastosowaniem.

Z takim przesłaniem seniorzy z Dziennego Domu „Senior+" w Durlasach, wraz z grupą seniorów z gminy Lelis w dniach 20-21 lipca uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Częstochowy. Wczesnym, a nawet bardzo wczesnym rankiem 55 osób wyruszyło w drogę sprzed Domu Seniora w Durlasach. Pierwszym punktem naszej wycieczki był malowniczo położony na siedmiu wzgórzach nad Wisłą Sandomierz. Atrakcją dla seniorów był rejs statkiem po Wiśle i podziwianie piękna tego miasta. Przewodnik Pani Julita zapoznała zwiedzających z historią oraz ciekawostkami połączonymi z nutą legendy o tym wspaniałym zakątku naszej Polskiej krainy. Seniorzy pełni werwy zwiedzili też trasę podziemną prowadzącą pod Sandomierskim rynkiem, zaś wychodząc mieli okazję spojrzeć na rynek znajomy z serialu „Ojciec Mateusz”.

WIANKI

Ostatniego dnia oktawy Bożego Ciała, w czwartek, kapłan święci wianki z kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Seniorzy w ramach zajęć w Domu Seniora w Durlasach uwiły piękne wianki, które poświeci kapłan na wieczornej Mszy świętej w Lelisie.
Wianki robione są z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu. Zatyka się je za obrazy świętych lub nad oknami. Przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne, kiedyś nawet wierzono, że zapobiegają urokom i odpędzają czarownice.