14 listopada w Dziennym Domu „Senior+” w Durlasach obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Seniora. Święto to ma docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, w rodzinach, gdyż to oni mają wielki bagaż doświadczeń życiowych i wspomnień, którymi dzielą się z młodszym pokoleniem. W uroczystości uczestniczył Pan Wójt Stefan Prusik wraz z kierownikami jednostek organizacyjnych funkcjonujących w Gminie. Wraz z życzeniami seniorzy otrzymali drobne upominki. Przy kawie i poczęstunku można było powspominać dawne czasy oraz pochwalić się zdolnymi wnukami. Dla wielu z nich właśnie kontakt z młodszym pokoleniem przynosi wiele radości, a młodzi od starszych mogą się wiele nauczyć.

Zioła ich znaczenie i wykorzystanie

W dniu 26.09.2022r. w ramach projektu „Durlaskie mandale” seniorzy uczestniczyli w warsztatach z etnobotaniki prowadzonych przez Klaudię Mayrę Wojciechowicz. Wiadomości jakie zebrali na temat ziół rosnących w naszych ogrodach i na pobliskich łąkach okazały się nadzwyczaj interesujące. Podczas spaceru seniorzy zbierali zioła do zasuszenia zapoznając się przy tym z ich znaczeniem i zastosowaniem.

Z takim przesłaniem seniorzy z Dziennego Domu „Senior+" w Durlasach, wraz z grupą seniorów z gminy Lelis w dniach 20-21 lipca uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza i Częstochowy. Wczesnym, a nawet bardzo wczesnym rankiem 55 osób wyruszyło w drogę sprzed Domu Seniora w Durlasach. Pierwszym punktem naszej wycieczki był malowniczo położony na siedmiu wzgórzach nad Wisłą Sandomierz. Atrakcją dla seniorów był rejs statkiem po Wiśle i podziwianie piękna tego miasta. Przewodnik Pani Julita zapoznała zwiedzających z historią oraz ciekawostkami połączonymi z nutą legendy o tym wspaniałym zakątku naszej Polskiej krainy. Seniorzy pełni werwy zwiedzili też trasę podziemną prowadzącą pod Sandomierskim rynkiem, zaś wychodząc mieli okazję spojrzeć na rynek znajomy z serialu „Ojciec Mateusz”.

WIANKI

Ostatniego dnia oktawy Bożego Ciała, w czwartek, kapłan święci wianki z kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Seniorzy w ramach zajęć w Domu Seniora w Durlasach uwiły piękne wianki, które poświeci kapłan na wieczornej Mszy świętej w Lelisie.
Wianki robione są z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu. Zatyka się je za obrazy świętych lub nad oknami. Przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne, kiedyś nawet wierzono, że zapobiegają urokom i odpędzają czarownice.

SENIOR PLUS

Kwiaty z bibuły od dawnych lat miały wielkie powodzenie, ponieważ można je wykonywać w każdym wieku. To świetny sposób na spędzanie czasu przez seniorów. Wszystkie prace manualne chronią przed demencją starczą.
W ramach zajęć manualnych Seniorom zaproponowano wykonanie kwiatów z krepiny.
Zajęcia realizowane w Dziennym Domu „Senior+” w Durlasach w ramach programu wieloletniego,,Senior+” na lata 2021- 2025 pozwalają na prowadzenie warsztatów manualnych dla naszych uczestników. Seniorzy mają pole do popisu w zakresie wolnej ekspresji, drzemiącej w nich kreatywności.
W dniu 24 maja w Domu Seniora odbyły się warsztaty kreatywnego tworzenia kwiatów z bibuły. Kwiaty robione własnoręcznie z papieru lub bibuły stają się coraz popularniejsze. Wykonanie ich jest bardzo proste i daje wspaniały efekt. Wystarczy trochę inwencji twórczej, zręczności i cierpliwości oraz bibuła, klej, nożyczki, druciki i wykałaczki. Kwiaty wykonane podczas warsztatów posłużą jako ozdoba i będą dekoracją stołu podczas spotkania z okazji Dnia Matki. Zrobiliśmy piękne róże. Będą długo zdobić wnętrza mieszkań naszych seniorów. Nie potrzebują wody zatem nie zwiędną. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej, radosnej atmosferze. Sprawiły wiele zadowolenia i satysfakcji. Serdecznie dziękujemy Pani Marcie Krukowskiej, która przybliżyła nam jak kreatywnie pracować z bibułą. Sami uczestnicy Domu przyznają, że zajęcia tego typu sprawiają im wiele przyjemności, wyciszają i relaksują....