ŚWIĘTO JAGODY (fot. Antoni Kustusz)

Festyn wiejski perfekcyjnie przygotowany na placu wiejskim jako ,,Święto jagody’’  przez Kółko Rolnicze ,,Zagajnica’’ i Radę Sołecką w Łodziskach, wsparte przez CK-BiS, Starostwo Powiatowe i Związek Kurpiów zapewnił mieszkańcom Łodzisk i okolicznych wsi, a także ich gościom z Warszawy, Łomży i Ostrołęki niezapomniane wrażenia i smakowite jagodowe poczęstunki. Festynowi towarzyszył kiermasz kurpiowskiej sztuki ludowej, stoiska gastronomiczne, grill, i wiele innych atrakcji. Otwarcia festyny dokonali: wójt Stefan Prusik, dyr. CK-BiS Katarzyna Dobkowska-Wiśniewska oraz Anna Ogniewska.

 

  W centrum uwagi zarówno na stołach, jak i na scenie gdzie występowały zespoły śpiewacze i rozgrywano konkursy, królowały jagody, wielkie i cenne bogactwo kurpiowskich lasów. Powstały nawet okolicznościowe wiersze, które prezentowała prowadząca Agnieszka Bałdyga.  Z okolicznościowymi pieśniami opisującymi walory jagód i ich zbierania przygotowały panie z Kółka Rolniczego ,,Zagajnica’’, przygotowane pod okiem Anny Ogniewskiej, pomysłodawczyni i dobrego ducha całego przedsięwzięcia, do pań z ,,Zagajnicy’’ przyłączyły się dzieciaki z Łodzisk, panie z KGW ,,Bociani Zakątek’’ z Nasiadek oraz  z KGW z Dylewa, zagrali muzycy z Kapeli Kurpiowskiej, a do tańca przygrała kapela tradycyjna ,,Przekrój’’ z Ostrołęki  pod kierunkiem Andrzeja Orłowskiego, Wystąpiła też fantastycznie uzdolniona Marcelina Wołosz.

  Przygotowania do święta rozpoczęły się już w piątek od dużego, wspólnego zbierania jagód, z których przygotowano jagodowe potrawy. Organizatorzy przygotowali cenne nagrody. Jagody zbierali: Kinga Domalewska, Danuta Majk, Sylwia Piątek-Wołosz, Paulina Kulas, Łukasz Kulas, Gabriela Majk, Iza Krystian, Cezary Mąka, Filip Mucha, Maciej Mucha, Sara Ejzemberg, Marcelina Wołosz, Olek Wołosz, Irena Koziatek, Monika Krystian, Julia Krystian, Danuta Ejdys. Najwięcej jagód, bo aż dwa wiadra zebrała Danuta Ejdys, która swoją nagrodę (kuchenkę mikrofalową) przekazała na rzecz kółka. Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe wręczono na festynowej scenie. Jagód zebrano tyle, że sporą część wydzielono do sprzedaży, by dochód zasilił kasę kółka rolniczego.

Nagrodzono również panie, które przygotowały wyśmienite potrawy z użyciem jagód. Oceniło je dostojne jury z udziałem gości festynu, a po ocenie trafiły do ogólnej degustacji.  Nagrody otrzymały: Wiktoria Ejzemberg, Dorota Krystian, Kinga Domalewska, Sara Ejzemberg, Sylwia Piątek-Wołosz, Marcelina Wołosz, Iwona Gers, Wiesława Gałązka, Danuta Ejdys, Irena Koziatek, Celina Bałon, Bogusława Ejzemberg, Danuta Majk, Justyna Majk, a także panie z KGW w Nasiadkach, KGW Dylewo i KGW Białobiel. Swoją wiedzą o Kurpiowszczyźnie popisywały się dzieci w dowcipnym teście. Najlepszy wynika uzyskała Daria Parzychowska z Białobieli, a następne nagrody indywidualne zdobyły  Marcelina Wołosz i Gabrysia Majk. Jak zawsze wiele emocji wywołał konkurs WORD prowadzony przez Mirosława Augustyniaka.. Tym razem nagroda losowana przez wójta Stefana Prusika, czyli rower była zarezerwowana dla mieszkańców Łodzisk, a wygrał ją Kamil Gałązka.

Jedynym słowem bawiono się smakowicie i wesoło, o co postarali się gościnni organizatorzy i doskonała orkiestra.

 

Antoni Kustusz

Fot. Antoni Kustusz "Wieści Gminne"