DOŻYNKI NA KURPIACH 2019

DOŻYNKI NA KURPIACH 2019

Tegoroczne Dożynki Na Kurpiach przyciągnęły do Lelisa wielkie rzesze dożynkowych atrakcji, miłośników folkloru i muzyki ludowej, a także disco polo i bluesa. Wszystkie te i wiele innych atrakcji zapewniło dożynkowym gościom Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu kierowane przez debiutującą w roli organizatora festynu i koncertu Katarzynę Dobkowską – Wiśniewską.    

    Otwarcia dożynkowego świętowania dokonał wójt gminy Lelis Stefan Prusik, a korowód bochnów chleba z tegorocznego ziarna otworzyli starostowie dożynek Monika Kobrzeniecka-Szczubełek , sołtys wsi Gibałka oraz Jarosław Puławski, sołtys wsi Płoszyce. Bochny zostały poświęcone przez leliskiego proboszcza ks. Janusza Kotowskiego, a następnie sprawiedliwie podzielone i rozdane w poczęstunku przez dożynkowych starostów, wójta i dyrektorkę CK-BiS wśród gości dożynkowego widowiska.

   Na dożynkowej scenie wystąpiły zespoły seniorów z gminy Lelis, Orkiestra Kurpiowska i kapela Jana Kani, zespół Pniaki i Krzaki z Łęgu Przedmiejskiego, a następnie akordeoniści z zespołu Mamzel, wspaniała Orchest Rose z Różana pod kierunkiem Tomasza Grześkowicza,  żywiołowy zespół disco Densi, a także szczególnie gorąco witany przez miłośników muzyki disco-polo wyszkowski zespół Dejw. Koncert prowadzony przez  jak zawsze dowcipną i radosną Agnieszkę Bałdygę, zakończył późnym wieczorem hard bluesowy,  znany na wielu scenach w Polsce i zagranicą zespół Rattlessnake (Grzechotnik). Zabawa była fantastyczna, a publiczność dopisała.

 W trakcie koncertów  radny wojewódzki Marian Krupiński, w imieniu marszałka mazowieckiego Adama Struzika wręczył medale Pro Masovia,  które otrzymali: Anna Dobkowska, przewodnicząca rady Gminy w Lelisie, Eugeniusz Bieńkowski, sołtys i radny z Łęgu Przedmiejskiego oraz Damian Bodziak, samorządowiec z Różana.

   W rywalizacji na najlepszy wieniec uczestniczyło 14 wieńców, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe, Zwyciężył przygotowany w sołectwie Łęg Starościński – Walery. Drugie miejsce zajął wieniec sołectwa Łodziska, zaś trzecia nagroda przypadła w udziale Kołu Gospodyń Wiejskich w Lipnikach gm. Łyse. Tak więc protokół przedstawiał się następująco:

  • I miejsce – Sołectwo Łęg Starościński Walery (nagroda 1500 zł),
  • II miejsce – Sołectwo Łodziska (nagroda 1000 zł),
  • III miejsce – KGW  Lipniki gm. Łyse (nagroda 500 zł).

Wyróżnienia po 200 zł otrzymały:  Długi Kąt, Dom Seniora+ Durlasy, Gąski, Gibałka, Nasiadki, Obierwia, Olszewka, Szafarnia, Szwendrowy Most, Czarnia, Goworówek gm. Goworowo i zgłoszona poza konkursem  Krusza gm. Turośl.

Dokonano także wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie na dożynkowy wieniec oraz w konkursie kulinarnym ,,Smaki Regionu’’. W konkursie kulinarnym oceniano 19 autorskich i zespołowych smakowitych dań, które wyróżniono równorzędnymi nagrodami ufundowanymi przez Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.  

  W tradycyjnie już rozgrywanym na dożynkach konkursie WORD o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, który organizuje radny wojewódzki Mirosław Augustyniak piękny rower wygrała Teresa Piasta z Olszewki.

Rozegrano także bardzo emocjonujący  konkurs dla mocarzy, w którym wśród pań zwyciężyła Justyna Niedzwiecka z Obierwi, która poniosła 13 kg ciężarek aż 31 razy, a wśród panów zwyciężył niesamowicie dynamiczny i szybki Dawid Pac z Lelisa, który uporał się z 23 kg ciężarkiem aż 50 razy. Drugie miejsca zajął Krzysztof Cybulski (Żebry Ostrowy gm. Olszewo-Borki), 45 razy, trzecie – Mateusz Szurnicki, Durlasy, 43 razy. Kolejne miejsca zajęli: Marcin Polkowski, Nasiadki, 31 razy,  Damian Niedźwiedzki, Różan,  29 razy, Stanisław Nieciecki, Ostrołęka, 19 razy.

 Obchody dożynkowe na placu przed CK-BiS poprzedziła Msza św. w intencji rolników, którą w kościele parafialnym odprawił ks. kan. Witold Bruliński, zaś homilię poświęconą ewangelii chleba wygłosił proboszcz ks. Janusz Kotowski. Po mszy dokonano tam poświęcenia wieńców dożynkowych  wieńców i darów.

Tekst i fot.: Antoni Kustusz "Wieści Gminne"