SOŁTYSOWA Z MEDALEM

justyna niedzwiecka 1Mieszka w Obierwi, jest żoną sołtysa, lubi wyzwania i robi wszystko z wielkim zaangażowaniem. Nie brakuje jej również pasji, bo ma ich wiele. Pięknie śpiewa, szydełkuje, robi kwiaty z bibuły i maluje haftem krzyżykowym, ale to dla niej wciąż za mało. Ciągle próbuje czegoś nowego, wręcz nie dla kobiet. Łamie stereotypy i pokazuje, że mieszkając na wsi też można wiele osiągnąć. Największą obecnie jej pasją są teraz ciężary, które dźwiga trenując dwubój olimpijski w UKS Atleta Ostrołęka. Robi to zaledwie 2 lata, ale już z sukcesami. Tak to ona Justyna Niedzwiecka, żona, matka, koleżanka żyje obok nas i to jest jej czas.

KURPIOWSKIE GRANIE 2020

XXIV. Regionalny Przegląd Harmonistów i Skrzypków Ludowych ,,Kurpiowskie Granie’’,
CK-BiS Lelis, 4.10.2020 r.

Tegoroczne Kurpiowskie Granie odbyło się przy zachowanie rygorów epidemiologicznych, bez udziału publiczności, a pozdrowienia od przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych przekazano uczestnikom w formie nagrań wideo. Mimo to trzeba uznać, że przegląd stał na wyso9kim poziomie, a jego uczestnicy przygotowali się do występów bardzo starannie.

Wyniki przeglądu zawiera Protokół, który opublikowało CK-BiS.  Wynika z niego, że: do przeglądu zgłosiło się 40 uczestników: 25 harmonistów (w tym 6 po raz pierwszy), 11 skrzypków (w tym 6 po raz pierwszy) oraz 4 osoby grające na harmonijce ustnej.

DOŻYNKOWE DZIĘKCZYNIENIE ZA PLONY

Dożynkowe dziękczynienie za plony rolniczego trudu (Lelis, 23.08.2020 r.)

W kościele parafialnym pw. MBNP w Lelisie odprawiono 23 sierpnia uroczystą Mszę św. dziękczynną za plony z tegorocznych zbiorów. Do ołtarza na schodach świątyni przyniesiono dożynkowe wieńce, które wykonały: Koło Gospodyń Wiejskich ,,Zręczne ręce’’ z Łęgu Przedmiejskiego, Kółko Rolnicze ,,Nad Rozogą’’ z Łęgu Starościńskiego Walery, sołectwo w Łodziskach, sołectwo w Olszewce, sołectwo Szwendrowy Most, a ponadto kosze z darami od mieszkańców Lelisa i Durlasów, a także chleb i wino eucharystyczne z Łęgu Przedmiejskiego. Proboszcz ks. Janusz Kotowski przekazał zebranym przesłanie jakie skierował do ludzi rolniczego trudu ordynariusz łomżyński bsp. ks. dr Janusz Stepnowski. Słowa podziękowania za tegoroczne zbiory oraz wspaniała postawę w czasie tegorocznych, wyjątkowo trudnych żniw skierował do mieszkańców gminy oraz Kurpiowszczyzny wójt Stefan Prusik.

„MIEJSCA PAMIĘCI BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 ROKU”

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA OKOLICZNOŚCIOWYCH TABLIC PRZEZ PREZYDENTA RP
„MIEJSCE PAMIĘCI BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 ROKU”

Przedstawiciele kilkudziesięciu kolejnych miejscowości, na terenie których znajdują się miejsca związane z Bitwą Warszawską 1920 roku, otrzymali 30.07.2020 r. z rąk Prezydenta okolicznościowe tablice.

– To wielkie w naszej historii zwycięstwo nad bolszewikami oznaczało ratunek nie tylko dla Rzeczypospolitej, ale także dla Europy, a może i świata. To był dla nas czas niezwykle chwalebny i dlatego ta rocznica, setna rocznica wielkiej wiktorii warszawskiej, jest dla naszego bytu państwowego, dla naszej historii, dla wychowywania młodzieży i przyszłych pokoleń, tak niezwykle ważna – mówił Prezydent.

WSPÓLNYMI SIŁAMI MOŻEMY WIĘCEJ

WSPÓLNYMI SIŁAMI MOŻEMY WIĘCEJ
ŁAŃCUSZEK DOBRYCH SERC

17 kwietnia 2020 r. CARITAS Diecezji Łomżyńskiej przekazało ponad 26 ton żywości potrzebującym mieszkańcom Gminy Lelis. Akcja ta została przeprowadzona w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. W pierwszej kolejności skorzystają z niej klienci Ośrodka Pomocy Społecznej (OSP) w Lelisie, którzy spełniają kryterium dochodowe w wysokości 1402 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 1056 zł w przypadku osoby w rodzinie. 
Żywność została dostarczona do magazynu przez żołnierzy 52. Batalionu Lekkiej Piechoty z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pomogli także w jej rozładunku. Pomoc żołnierzy okazała się nieoceniona przy tak dużej ilości dostarczonego towaru. Wójt Gminy Lelis, Stefan Prusik,  obecny przy rozładunku, nie krył zadowolenia, z faktu, że najbardziej potrzebujący mieszkańcy gminy  otrzymają znaczące wsparcie w formie paczek żywnościowych. Jest to szczególnie ważne w obliczu obecnej sytuacji epidemiologicznej, gdyż wiele osób i rodzin w naszej gminie potrzebuje pomocy w zaspokojeniu bieżących potrzeb dnia codziennego. W imieniu mieszkańców gminy, Wójt przekazał podziękowania dla CARITAS Diecezji Łomżyńskiej, jak również dla  żołnierzy 52. Batalionu  Lekkiej Piechoty z 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy zostali zaproszeni na ciepły posiłek.

DARCIE PIERZA 2020

XV Regionalny Przegląd Widowisk z Życia Dawnych Kurpiów ,,Darcie pierza’’, CK-BiS Lelis, 20.02.2020 r.

Tradycyjnie w ,,Tłusty czwartek’’ w sali widowiskowej CK-BiS odbył się XV Regionalny Przegląd Widowisk z Życia Dawnych Kurpiów ,,Darcie Pierza’’. Wystąpiło 13 zespołów, które prezentowały widowiska z fragmentami życia dawnych Kurpiów.

W kategorii do 16. lat wystąpiły: "Nowe Latko" z Lelisa (grupa młodsza); "Grupa kolędnicza" z Czarni; "Nowe Latko" z Lelisa; "Łysoziańskie nuty" z Łysych; Grupa teatralna z Obierwi; "Burśtynki" i "Klonowskie Kurpsianki" reprezentujący szkołę Podstawową w Klonie i GOK gm. Rozogi; Grupa dialektowa ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Chudku;

W kategorii do 50. lat wystąpiły: "Podsypka Kurpiowska" – Kółko Rolnicze "Zręczne ręce" w Łęgu Przedmiejskim; "Turoślanie" z GOK w Turośli;

W kategorii powyżej 50. lat wystąpiły zespoły: "Babskie Olekanie" – GOK Rozogi; "Weseli seniorzy z Lelisa" – CK-BiS Lelis; "Wesołe gosposie z gminy Łyse"; "Kurpiowszczyzna" seniorzy – RCKK w Myszyńcu.

SZTANDAR DLA KLUBU HDK

Sztandar dla Klubu HDK i wóz bojowy dla OSP Lelis, 25.01.2020 r.

Uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru dla Klubu Honorowych Dawców Krwi przy OSP Lelis rozpoczęła się od uroczystej Mszy św., którą w leliskim kościele parafialnym odprawili proboszcz ks. Janusz Kotowski oraz ks. kan. Witold Bruliński. Na Mszy z udziałem pocztów sztandarowych OSP Lelis, Łęg Przedmiejski, Dąbrówka, Baranowo oraz klubów HDK przy Stora Enso oraz Zarządzie Gminnym OSP w Łysych oraz przedstawicieli władz gminy z wójtem Stefanem Prusikiem i przewodniczącym Rady Gminy Anną Dobkowską, władz mazowieckich i rejonowych PCK, OSP, sponsorów i fundatorów sztandaru oraz strażaków. krwiodawców i ich rodzin dokonano aktu poświęcenia sztandaru.