"DARCIE PIERZA" Fot. Antoni Kustusz

XV Regionalny Przegląd Widowisk z Życia Dawnych Kurpiów ,,Darcie pierza’’, CK-BiS Lelis, 20.02.2020 r.

Tradycyjnie w ,,Tłusty czwartek’’ w sali widowiskowej CK-BiS odbył się XV Regionalny Przegląd Widowisk z Życia Dawnych Kurpiów ,,Darcie Pierza’’. Wystąpiło 13 zespołów, które prezentowały widowiska z fragmentami życia dawnych Kurpiów.

W kategorii do 16. lat wystąpiły: "Nowe Latko" z Lelisa (grupa młodsza); "Grupa kolędnicza" z Czarni; "Nowe Latko" z Lelisa; "Łysoziańskie nuty" z Łysych; Grupa teatralna z Obierwi; "Burśtynki" i "Klonowskie Kurpsianki" reprezentujący szkołę Podstawową w Klonie i GOK gm. Rozogi; Grupa dialektowa ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Chudku;

W kategorii do 50. lat wystąpiły: "Podsypka Kurpiowska" – Kółko Rolnicze "Zręczne ręce" w Łęgu Przedmiejskim; "Turoślanie" z GOK w Turośli;

W kategorii powyżej 50. lat wystąpiły zespoły: "Babskie Olekanie" – GOK Rozogi; "Weseli seniorzy z Lelisa" – CK-BiS Lelis; "Wesołe gosposie z gminy Łyse"; "Kurpiowszczyzna" seniorzy – RCKK w Myszyńcu.

Przegląd oceniła, przyznając nagrody i wyróżnienia komisja, której protokół znajduje się na stronie CK-BiS. Przegląd poprowadziła na scenie Małgorzata Karczewska, zaś o stronę techniczną zadbał Jarosław Kraska.
Przegląd zakończył koncert nowej Orkiestry Kurpiowskiej zapowiedzianej przez jej kierownika Jana Kanię, którzy przedstawił tworzących ją obecnie młodych muzyków, historię powstawania poprzedniego i obecnego składu orkiestry, a także zaprosił do wysłuchania koncertu i potańcówki.
Przegląd otworzył wójt Stefan Prusik wraz Katarzyną Dobkowską- Wiśniewską, dyrektorem CK-BiS. Słowa pozdrowień i życzenia dobrej zabawy skierowali do uczestników Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów oraz Marcin Grabowski, radny sejmiku mazowieckiego i kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.
Przeglądowi towarzyszyli twórcy ludowi, pszczelarze z Olszewa Borek i Białobieli, a także licznie przybyła widownia.

Tekst i fot.: Antoni Kustusz "Wieści Gminne"