24 czerwca br. mija 70 rocznica rozbicia Komendy XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego przez przez UB i KBW. Działalność XVI Okręgu NZW obejmowała wiele gmin powiatów Ostrołęka, Łomża, Przasnysz, Ciechanów, Szczytno, Pisz, Ostrów Mazowiecka, Maków Mazowiecki, Pułtusk. Była to jedna z najsilniejszych w Polsce struktur zbrojnego oporu przeciwko stalinowskiemu reżymowi narzuconemu przez Związek Sowiecki.
W nocy z 24 na 25 czerwca 1948 schrony Dowództwa XVI Okręgu znajdujące się w lasach niedaleko wsi Gleba i Kierzek zostały otoczone przez 1500 żołnierzy i funkcjonariuszy UB.

W schronach przebywało wówczas 13 partyzantów oraz 2 kobiety i dziecko.
W ponad godzinnej walce 4 partyzantów poniosło śmierć a większość pozostałych, w tym dowódca okręgu, por. Józef Kozłowski „Las”, odniosło rany.
W tej sytuacji, w trosce o życie kobiet i dziecka, partyzanci poddali się. Zostali aresztowani
i wywiezieni do Warszawy. Z 9 aresztowanych 7 skazano na karę śmierci. Cztery wyroki wykonano 12 sierpnia 1949 roku w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.
W związku z 70 rocznicą tych tragicznych wydarzeń, nasze Towarzystwo wraz ze Starostwem Ostrołęckim i Nadleśnictwem Myszyniec, organizuje 24 czerwca br. o godz.13.30, w bezpośrednim sąsiedztwie schronów, rocznicowe uroczystości:

  1. Odprawiona zostanie Msza Św. polowa za dusze poległych i zamordowanych żołnierzy XVI Okręgu NZW;
  2. Obecna będzie Kompania Honorowa WP, odczytany Apel Poległych i oddane salwy honorowe.
  3. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wygłoszą przemówienia.
  4. Odbędzie się bardzo krótka część artystyczna.
  5. Zgromadzeni otrzymają żołnierski poczęstunek.

W imieniu Zarządu TODK
Paweł Stanisław Olender-Prezes Zarządu
Marian Sołobodowski- Wiceprezes
Danuta Chętnik - Członek Zarządu
Mieczysław Olender - Skarbnik