DOŻYNKI NA KURPIACH 2021

Jubileuszowe, 30. Dożynki Na Kurpiach, Lelis, 22.08.2021 r.

Tegoroczne Dożynki Na Kurpiach nawiązały do jubileuszu 30.lecia poprzez wybór starostów. Zostali nimi: Anna Ogniewska, wieloletnia dyrektor GOK, a następnie GOK-O w Lelisie, obecnie prezes Kółka Rolniczego ,, Zagajnica’’ w Łodziskach, która organizowała wiele poprzednich obchodów, oraz Jan Bałon, radny i sołtys z Łodzisk, na łące którego w Łodziskach odbyły się pierwsze regionalne uroczystości dożynkowe. Tym razem, już jako starostowie, przekazali w imieniu rolników na ręce wójta Stefana Prusika i przewodniczącego Rady Gminnej Anny Dobkowskiej tradycyjny bochen chleba z tegorocznych zbóż.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. MBNP Koncelebrujący Mszę św. dożynkową księża pobłogosławili dożynkowe dary oraz wieńce, które przygotowały sołectwa z naszej gminy. Następnie odbył się korowód, który otworzyła liczna orkiestra kurpiowskich muzyków. Wieńce zostały ustawione przed sceną, a zespoły kurpiowskie, po obtańcowaniu wieńca dożynkowego przygotowanego przez ,,Zagajnicę’’, przedstawiły barwne i radosne widowisko folklorystyczne.

Pogoda dopisała, a nastroje licznie przybyłych gości, widzów i uczestników były wyśmienite, o co postarali się bardzo sprawnie prowadząca imprezę Agnieszka Kornaga -Bałdyga, a także pracownicy CK-BiS pod wodzą dyrektor Katarzyny Dobkowskiej-Wiśniewskiej. Na placu ustawiło się ponad 30 stosik i kiermaszów, w tym także stoiska z wyrobami i tradycyjnymi poprawami od kół gospodyń wiejskich z Płoszyc, Nasiadek, Łęgu Starościńskiego-Walery, Łegu Przedmiejskiego. natomiast na stadionie ZS w Lelisie obok dmuchańców i gier plenerowych pojawił się mobilny punkt szczepień przeciwko wirusowi Sars-2 COVID 19 sfinansowany przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Najwięcej emocji wzbudziły tradycyjne dożynkowe konkursy. Do konkursu na wieniec dożynkowy, które w tym roku były wyjątkowo piękne i pracochłonne, dostarczono 9 wieńców z miejscowości: Aleksandrowo, Durlasy, Gibałka, Łęg Starościński-Walery, Łęg Przedmiejski, Łodziska, Olszewka, Szafarnia i Szwendrowy Most. Nagrodę za I miejsce ufundowaną przez Starostwo Powiatowe, którą wręczył starosta Stanisław Kubeł, otrzymało Kółko Rolnicze ,,Nad Rozogą’’ sołectwo Łęg Starościński-Walery i ten wieniec będzie reprezentować nasz powiat na dożynkach wojewódzkich w Radomiu. Nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Lelis i CK-BiS otrzymali: II miejsce – Dzienny Dom Senior + w Durlasach; III miejsce – sołectwo Aleksandrowo. Wyróżnienia otrzymały: Kółko Rolnicze ,,Zagajnica’’ w Łodziskach, Kółko Rolnicze ,,Zręczne Ręce’’ w Łęgu Przedmiejskim. Nagrody za udział otrzymali: Sołectwo Gibałka, Mieszkańcy Olszewki, Sołectwo Szwendrowy Most, Sołectwo Szafarnia.

Równie emocjonujący był II konkurs na tradycyjne potrawy regionalne p.n. Smaki Regionu, w którym nagrody ufundował Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej oraz Wójt Gminy Lelis. Na konkurs dostarczono 25 regionalnych potraw z naszej gminy. Cztery równorzędne I miejsce przyznano: KGW ,,Borówki’’ z Lelisa, Teresie Bieńkowskiej z Łęgu Przedmiejskiego, Karolinie Kurpiewskiej z Kurpiewskich Starych oraz KGW w Gnatach. Cztery równorzędne nagrody za II miejsce otrzymali: Dzienny Dom ,,Senior+’’ Durlasy, mieszkańcy Olszewki, Kółko Rolnicze ,,Zagajnica’’ z Łodzisk, Hanna Mrozek i Maria Choroszewska ze szwendrowego Mostu. Nagrody za III miejsce otrzymali: Elżbieta Surgiewicz z Kurpiewskich Starych, Marzena Prusaczych z Nasiadek, Anna Pędzich z Nasiadek i KGW z Gąsek. Wyróżnienia otrzymali: Celina Kruczyk z Łęgu Starościńskiego, Agnieszka Parzych z Nasiadek, Krystyna Żyłowska z Łęgu Przedmiejskiego, Milena Sobiech z Łęgu Przedmiejskiego, KGW z Gibałki, Monika Czeleń z Lęgu Starościńskiego-Walery, Kółko Rolnicze ,,Nad Rozogą’’, Kółko Rolnicze ,,Bociani Zakątek’’ w Nasiadkach, Halina Gromek z Nasiadek, Janina Piątek z Łodzisk, Malwina Rudzik z Lelisa, Maria Kaczyńska z Nasiadek i KGW ,,Dąbrowianki’’ z Dąbrówki.

Po konkursowych emocjach bawiono się do późna w noc, a zaproszeni przez CKB-S artyści rozgrzali widownię do białości.

Tekst i fot.: Antoni Kustusz "Wieści Gminne"