MIKOŁAJ ROZLICZAŁ I NAGRADZAŁ

Mikołaj rozliczał i nagradzał Kurpiowską Podsybkę, 12.12.2021 r.

W sali widowiskowej CK-BiS spotkali się na wigilijnym opłatku członkowie i sympatycy Kurpiowskiej Podsybki. Była doskonała okazja do wspólnego pośpiewania kolęd i pastorałek, a przede wszystkim do wyróżnienia i nagrodzenia tych wszystkich, którzy pomagali i wspierali nasz zespół folklorystyczny. Spotkanie prowadził, jak zawsze dowcipnie i dynamicznie Jan Karczewski, a wspierał go srogi łaskawy Mikołaj, który nie tylko wyróżnił wójta Stefana Prusika i radnego Mirosława Augustyniaka, ale także liczne grono dzieciaków i seniorów podsypkowych.

WIGILIA NA SPORTOWO

Niezwykle barwnie i wesoło świętowali Wigilię miłośnicy biegów przełajowych i morsowania, którzy polubili doroczne ubieranie choinki oraz wspólną zabawę na placu wiejskim w Aleksandrowie. Tym razem 11. grudnia Rada Sołecka wraz z Biegam bo Lubię Ostrołęka nie tylko zorganizowali trasy do biegu na 5 i 10 km, ale także zapewnili wiele atrakcji, konkursów i smakowity poczęstunek, zwłaszcza rewelacyjne i gorące zupy. Wszyscy, którzy dotarli do mety otrzymali pamiątkowe medale, a biegacze w najbardziej malowniczych strojach specjalne nagrody od sponsorów. Zwyciężyła pani Choinka przed panem Pingwinem. Oczywiście dzieci najbardziej ciężyły się z odwiedzin Mikołaja z workiem pełnym prezentów i smakołyków.

CHOINKA

Łodziska ,,zaświeciły’’ choinkę , dzieliły się opłatkiem i pierogami, 12.12.2021 r.

Na placu wiejskim w Łodziskach w niedziele 12. grudnia, pomimo wieczornego chłodu , było radośnie i serdecznie. Sołtys Janusz Bałon osobiście rozświetlił choinkę, rehabilitując się tym samym za ubiegłoroczny niewypał, kiedy to światełka nie chciały się zapalić, a gospodynie z Kółka Rolniczego ustawiły na stole wspaniałe wypieki i gorące pierogi z grzybami(sarny i podgrzybki) i kiszona kapustą. Opłatek, choć zdalny, to serdeczny podzielili członkowie Rady Sołeckiej wraz z życzeniami dla całej wiejskiej społeczności, a radny Mirosław Augustyniak obdarował wszystkich odblaskowymi lampkami i ciepłym słowem, podobnie jak wójt Stefan Prusik, który życzył wszystkim dużo, dużo zdrowia, aby po pandemii wszyscy mogli się ponownie spotkać na placu wiejskim w dobrych humorach i w serdecznym uścisku. Były ręcznie wykonane prezenty dla gości i wspólne zdjęcie.

SPOTKANIE OPŁATKOWE

Wieczorne spotkanie opłatkowe mieszkańców Olszewki i Szwendrowego Mostu, które odbyło się 11. grudnia w sali Szkoły Podstawowej, było bardzo wesołe i serdecznie. Rozpoczęło się od ubierania choinki, a gospodynie z KGW Olszewianki przygotowały smakowite, bożonarodzeniowe dania i wypieki, a życzenia opłatkowe przekazali mieszkańcom wójt Stefan Prusik, radny Sejmiku Mazowieckiego Mirosław Augustyniak, który przekazał także pod wspólnie ubrana choinkę torby pełne prezentów oraz marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika. Ciepłe słowa od radnych naszej gminy przekazali radni Stanisław Szczepanek, Małgorzata Wołosz oraz Eugeniusz Bieńkowski. Jednak najważniejsze były odwiedziny Mikołaja, który rozdawał słodkości i zachęcał do wspólnej zabawy, ale dzieciakom tego nie trzeba było powtarzać, bo same zorganizowały nieokiełznanego berka i zabawę w chowanego. W tym wigilijnym klimacie posłuchaliśmy pięknie zaśpiewanych pastorałek, które wykonały panie z ,,Olszewianki’’ oraz z gościnnie zaproszonej Kurpiowskiej Podsybki z Łęgu Przedmiejskiego z Jankiem Karczewskim, który nie tylko przygrywał, ale także wygłosił pouczającą gadkę kurpiowska. Oj, ciepło i sympatycznie było w ten wieczór, choć życzenia opłatkowe trzeba było składać sobie ,,z zachowaniem reżimu sanitarnego’’, ale za to podwójnie serdecznie.

KONFERENCJA

Konferencja ,,Prasa samorządowa w promocji gminy i utrwalaniu dziedzictwa kulturalnego na Mazowszu, ze szczególnym uwzględnieniem Kurpiowszczyzny’’, CK-BiS Lelis, 18.listopada 20212.

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Otwarcia Konferencji dokonał wójt Stefan Prusik, który przywitał gości oraz uczestników, a następnie powierzył przewodnictwo obrad doktorowi Jerzemu Kijowskiemu, wiceprezesowi OTN . Z wielkim zaciekawieniem, a miejscami i rozbawieniem wszyscy obejrzeli film o ,,Wieściach Gminy’’ przygotowany przez CK-BiS, a po filmie wystąpił w imieniu Marszałka Województwa dra Adama Struzika, patrona honorowego Konferencji mazowieckiego radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, który przekazał na ręce organizatorów list okolicznościowy od Marszałka.

W części naukowej referaty wygłosili:

  • dr Jerzy Kijowski, OTN "Prasa samorządowa jako źródło do badania dziejów regionu ze szczególnym uwzględnieniem "Wieści Gminnych" – biuletynu gminy Lelis".
  • dr Antoni Kustusz, redaktor naczelny "Wieści Gminnych" , "Wieści Gminne wobec życia i rozwoju gminy Lelis w stu odsłonach"
  • dr Marta Łępicka "Dzieje i życie straży pożarnych w gminie Lelis na łamach "Wieści Gminnych" w ujęciu statystycznym i personalnym".
  • Barbara Sęk "Wieści Gminne odbiciem życia kulturalnego Gminy, wsparciem dla Biblioteki i rozwoju czytelnictwa",