OGRÓD W DURLASACH Fot. Antoni Kustusz

Jak powstawał ogród permakulturowy w Durlasach

Dzięki współpracy CK-BiS oraz Dziennego Domu Senior+ i sołectwa w Durlasach 25.września powstał niezwykły ogród, który rozwinie się przed frontem budynku. Wydarzenie stanowiło przykład pięknej współpracy miejscowej społeczności, sponsorów, którzy pomogli zebrać niezbędne materiały i zapewnili transport oraz wolontariuszy. Było wesoło, smacznie, o co zadbały panie z Domu Senior +, a także ciekawie, o czy przekonali się członkopwie Kółka Rolniczego ,,Nad Rozogą’’, którzy odwiedzili Durlasy w nowiutkich strojach kurpiowskich z debiutanckim programem artystycznym. Reszta już w rękach natury. Ogród permakulturowy realizowany w formie warsztatów w ramach projektu ,,Kultura bliski ziemi - Ogród’’ to pierwszy taki przykład w naszym regionie, a jeden z pięciu na Mazowszu i powstał z funduszy mazowieckich. Zachęcamy więc do odwiedzania Dziennego Domu Senior+ w Durlasach i śledzenie rozwoju tego niezwykłego ogrodu. (ak)

Fot.: Antoni Kustusz

Na czym polega permakultura ?

Słowo “permakultura” wywodzi się od połączenia dwóch słów z jęz.angielskiego -

  • permanent - czyli stały, ciągły, nieustanny,
  • agriculture - czyli rolnictwo, uprawa,

co w wolnym tłumaczeniu oznacza stałą uprawę roli.

W permakulturze wykorzystujemy zachodzące w naturze naturalne procesy, takie jak na przykład dobroczynne działanie organizmów glebowych, których nie niszczymy przekopywaniem, czy też doceniamy resztki organiczne, i zamiast wyczyścić ogród do zera, pozwalamy im wzbogacać podłoże. Dzięki takiemu postępowaniu gleba jest zdrowa i może wydawać maksymalne plony.

Permakultura zakłada, że nowo powstający ogród, będzie jak najbardziej zbliżony do naturalnego ekosystemu. Dlatego w obecnych czasach, kiedy coraz większą ilość ziemi zaczynają zajmować miasta, wybetonowane i puste od roślin, zakładanie zielonych ogrodów, prowadzonych w zgodzie, z naturą, jest tak ważne.

Prowadzenie ogrodu w permakulturze jest to posiadanie ogrodu z bogactwem gatunków roślin i zwierząt. Mimo iż brzmi to groźnie i bardzo pracochłonnie, to w rzeczywstości jest odwrotnie. Permakultura zakłada bowiem pozostawienie ogrodu naturze i bardzo małą, lub zerową ingerencję w jej procesy. Naturalny, prawdziwy las, łąka, naturalne zadrzewienia, są przykładem miejsc, które funkcjonują doskonale, mimo braku oddziaływania człowieka. Podobnie w ogrodzie permakulturowym. Początkowo pewne zabiegi są potrzebne, aby dobrze założyć ogrodu, ale w kolejnych lat, pracy ubywa.

Żródło: https://ogrodolandia.pl