10 listopada br. w Urzędzie Gminy w Lelisie odbyło się spotkanie podsumowujące XXIII Dożynki Województwa Mazowieckiego, które odbyły się w Gminie Lelis. Marszałek Adam Struzik przekazał serdeczne podziękowania za zaangażowanie i współpracę podczas przygotowań i organizacji dożynek wszystkim tym, dzięki którym mogły się odbyć: organizatorom, współorganizatorom, służbom mundurowym, księżom, zespołom, które pięknie odprawiły muzycznie święto plonów, starostom dożynkowym, służbom porządkowym, młodzieży, członkom Kółka Rolniczego "Zagajnica" za przygotowanie wieńca reprezentującego Mazowsze podczas dożynek wojewódzkich i Dożynek Prezydenckich 2022 gdzie zdobył 1. miejsce. Podziękował również Zespołowi Kurpiowskiemu „Pod Borem” z Zawad za ośpiewanie wieńca podczas konkursu na najpiękniejszy wieniec Dożynek Prezydenckich.

Budowa gminnej sieci wodociągowej w miejscowości Kurpiewskie to kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach programu „Mazowsze dla równomiernego rozwoju”.

Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 1 mln zł. Umowę z beneficjentami podpisał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

25 września na stadionie w Lelisie odbyły się zawody OSP z gminy Lelis.

Wyniki rywalizacji:
Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami:
1. OSP Lelis z wynikiem: 70 pkt.
2. OSP Łęg Przedmiejski z wynikiem: 71 pkt.
3. OSP Dąbrówka z wynikiem: 94 pkt.

Znaczenie bezpieczeństwa w budowaniu partnerstwa lokalnego w systemie pomocy społecznej

        Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem w dniu 19 października 2022 r. odbyła się Konferencja zorganizowana przez Zespół Interdyscyplinarny działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Lelisie. Spotkanie odbyło się pod patronatem Wójta Gminy Lelis - Pana Stefana Prusik,  a jego tematem było: „Znaczenie bezpieczeństwa w budowaniu partnerstwa lokalnego w systemie pomocy społecznej”. Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został ustanowiony w 1993 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzony co roku. Jest to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na potrzebę zniwelowania ubóstwa i wykluczenia społecznego. Ubóstwo, które uniemożliwia zaspokojenie podstawowych potrzeb człowieka, staje się powodem chronicznej frustracji. Najbardziej typową reakcją na frustrację jest agresja prowadząca, niestety dość często, do stosowania przemocy  w najbliższym środowisku, którym jest rodzina.

Konferencję rozpoczął cytat bł. Matki Teresy z Kalkuty: „To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie. Jednak gdyby tej kropli zabrakło, ocean byłby o nią uboższy”. Każda, nawet najmniejsza pomoc ma znaczenie i jest potrzebna. Musimy pamiętać, że każde działanie na rzecz pomocy drugiemu człowiekowi jest istotne i ma szanse odmienić jego życie na lepsze.

W dniu 25 września w Lelisie odbyła się druga edycja biegu ku pamięci Młodych Bohaterów. Projekt “Kryptonim Szare Szeregi” został rozegrany jednocześnie w 6 różnych lokalizacjach w całej Polsce.

Uczestnicy rywalizowali na dwóch dystansach:

  • 1939 m - bieg i marsz POKOLENIOWY (do przebycia zarówno przez biegaczy, chodziarzy jak i osoby na wózku - rok rozpoczęcia działalności Szarych Szeregów - bez limitu wieku)
  • 9390 m - bieg GŁÓWNY oraz rajd ChodzęBoLubię (na pętlach lub jednej trasie, od 16 roku życia