Gminne Obchody Dnia Strażaka
9 maja 2026 r. odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka, które rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji strażaków w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Łęgu Starościńskim. Następnie uroczystości przeniosły się do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łęgu Przedmiejskim, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie medali, odznaczeń oraz wyróżnień dla druhen i druhów.
Wydarzenie było okazją do podkreślenia ogromnej roli strażaków ochotników w systemie bezpieczeństwa lokalnej społeczności, a także do wyrażenia wdzięczności za ich codzienną służbę, poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy.
Swoją obecnością uroczystość zaszczycili znamienici goście, których wsparcie i życzliwość wobec działalności strażackiej są niezwykle cenne:
- Andrzej Halicki – Poseł do Parlamentu Europejskiego
- Mariusz Frankowski – Wojewoda Mazowiecki
- Mariusz Popielarz – Poseł na Sejm RP
- Radosław Parzych – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Ostrołęce
- Magdalena Kielewicz-Kaczyńska – Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego
- Elżbieta Mech – Kierownik Oddziału Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych
- Artur Kozłowski – Wicestarosta Powiatu Ostrołęckiego
- Stefan Prusik – Wójt Gminy Lelis
- Anna Danuta Dobkowska – Zastępca Wójta Gminy Lelis
- Henryk Chorąży – Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP
- bryg. mgr inż. Bogdan Trzaska – Komendant Miejski PSP w Ostrołęce
- Zbigniew Żelazny, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP
- Mariusz Chorąży – Komendant Gminny OSP
- Paweł Kurpiewski – Przewodniczący Rady Gminy Lelis
- Eugeniusz Bieńkowski – Radny Gminy Lelis oraz Sołtys wsi Łęg Przedmiejski
- Wojciech Łępicki – Radny wsi Łęg Przedmiejski
- Jarosław Domian – Leśniczy Leśnictwa Lelis
- Robert Prusaczyk - pracownik Urzędu Gminy Lelis
W wydarzeniu uczestniczyły również delegacje jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Lelis:
- OSP Dąbrówka
- OSP Lelis
- OSP Obierwia
Ich obecność była wyrazem strażackiej solidarności oraz wspólnego świętowania Dnia Strażaka.
Jednym z najważniejszych momentów uroczystości było wręczenie odznaczeń „Za Zasługi dla Pożarnictwa”:
Złoty Medal:
- dh Kamil Piaścik
Brązowe Medale:
- dh Łukasz Arcichowski
- dh Karol Pyskło
- dh Szymon Pyskło
- dh Arkadiusz Kurgan
- dh Robert Dera
- dh Piotr Rawa
- dh Damian Pyskło
- dh Marcin Zawalich
Odznaka „Strażak Wzorowy”
- dh Mateusz Kurgan
- dh Damian Kurgan
- dh Jan Karczewski
Odznaczenia za wysługę lat
Uhonorowano druhów za wieloletnią służbę:
- 65 lat: dh Stanisław Łępicki
- 35 lat: dh Krzysztof Kwiatkowski, dh Edward Arcichowski, dh Wiesław Kurpiewski
- 25 lat: dh Łukasz Laskowski, dh Roman Olbryś
- 20 lat: dh Zbigniew Bałon, dh Marcin Zawalich
- 10 lat: dh Małgorzata Parzych, dh Paulina Arcichowska
Gratulacje i podziękowania skierowano do wszystkich odznaczonych druhen i druhów za ich służbę, zaangażowanie oraz codzienną gotowość do działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!