UWAGA WILKI !!!

INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY LELIS

W związku z pojawiającymi się informacjami,  że na terenie gminy Lelis, zdarzyły się przypadki zagryzienia zwierząt hodowlanych przez wilki, zwracam się  z prośbą o dopilnowanie i niepozostawianie inwentarza żywego bez dozoru. Informuję, że wilk w Polsce jest jednym z pięciu gatunków objętych ochroną prawną, za których szkody odpowiada Skarb Państwa. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi. Jednak, jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone poprzez regularne dokarmianie. Dla bezpieczeństwa ludzi, ale też dla dobra wilków, niezmiernie ważne jest unikanie działań, które zachęcają te drapieżniki do przebywania w pobliżu zabudowań lub uzależniają je od pokarmu dostarczanego przez człowieka. W przypadku zauważania drapieżników w pobliżu domów i gospodarstw należy je płoszyć dostępnymi urządzeniami sygnałowymi, taśmami, flarami, a także zabezpieczyć pastwiska specjalnymi siatkami. W okresie późnej jesieni zaleca się ograniczenie wyprowadzania zwierząt na pastwiska, w celu uniknięcia strat.

Ponadto należy zwracać się o pomoc bezpośrednio do właściwego miejscowo Nadleśnictwa oraz kół łowieckich. Gmina Lelis objęta jest zakresem działalności Nadleśnictwa Ostrołęka, ul. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” 4, 07-412 Ostrołęka, tel. 29 760 21 32.

wilk 2022

Procedura wypłacania odszkodowań została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. z 2018 r. poz. 645). W przypadku stwierdzenia szkody spowodowanej przez wilki, należy w pierwszej kolejności niezwłocznie zawiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie, Wydział Spraw Terenowych w Siedlcach, Odział w Ostrołęce, ul. Berka Joselewicza 1, 07-410 Ostrołęka, tel. 29 760 32 04, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i zabezpieczyć bydło i inne zwierzęta gospodarskie do czasu przyjazdu komisji. Odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone przez wilki m.in. w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych, bez bezpośredniej opieki w okresie od zachodu do wschodu słońca.

WÓJT
/-/ Stefan Prusik